З початком повномасштабної війни за кордоном опинилися близько 5 мільйонів українців. Багато хто з них намагається заново налагодити своє життя і влаштуватися на новому місці. Є й ті, хто приймає рішення придбати житло для постійного проживання за кордоном. Розглянемо найпопулярніші країни серед українців, ціни на нерухомість за кордоном, а також розповімо про важливі етапи купівлі квартири в іншій країні.
В яких країнах українці найчастіше купують нерухомість за кордоном
За даними Євростату, найбільшій кількості українців надали притулок у трьох країнах Європи: Німеччині, Польщі та Чехії. Логічно, що тут спостерігається і високий попит на купівлю житла серед громадян України.
Німеччина
Нерухомість у Німеччині порівняно з українськими цінами на житло - досить дорога. Студія в нормальному районі Берліна обійдеться приблизно в 130 тис. доларів, а за двокімнатні апартаменти доведеться заплатити понад 160 000 доларів. При цьому Берлін доступніший для українців, ніж, приміром, Мюнхен, оскільки в останньому ціни на житло істотно вищі. Тут 1-кімнатна квартира коштує від 260 тис. доларів, 2-кімнатна - від 450 000.
Польща
Понад мільйон українців оселилися в Польщі, обравши цю країну через близькість України, схожість мов та інші зручності. Тут також більш прийнятні для українських покупців ціни на житло, якщо порівняти з іншими європейськими країнами.
Українці найчастіше купують квартири площею 30-70 квадратних метрів. Невелика 1-кімнатна житлоплоща у Варшаві обійдеться приблизно в 95 000 доларів, але це в спальному районі. У центри столиці ціни на нерухомість вищі на 30%. Якщо хочеться заощадити, можна розглянути варіанти проживання в інших містах: Вроцлаві, Кракові, Любліні.
Чехія
Українцям у Чехії знадобиться істотно більша сума на купівлю житла, ніж тим, хто проживає в Польщі. Студія в центрі Праги коштує близько 160 000 доларів, а двокімнатна квартира в спальному районі приблизно в 2 рази дорожче. Але в невеликих містах Чехії ціни помітно нижчі.
Іспанія
Якщо говорити про українців в Іспанії, то вони воліють обзаводитися нерухомістю на узбережжі Середземного моря. Але є й ті, хто хоче жити в сільськогосподарських регіонах країни. У Барселоні купити 2-кімнатну квартиру можна за 160 000 доларів, а на відстані 50 км від неї таке ж житло коштуватиме майже в 3 рази дешевше.
Туреччина
Ринок нерухомості Туреччини зростає вже кілька років, тож ціни на нерухомість тут були ще недавно вельми доступними для українців, а зараз їхній рівень підходить далеко не всім. Особливо це стосується курортних міст і об'єктів, які розташовані недалеко від моря. В Аланьї купити невелику квартиру можна за 70 тис. доларів.
ОАЕ
Житло в ОАЕ користується високим попитом, зокрема серед українців. З огляду на темпи розвитку ринку нерухомості Дубая, багато хто хоче придбати тут апартаменти або віллу, щоб вигідно вкласти гроші. Імовірність виникнення бульбашки в еміраті мінімальна.
Відсутність податку на нерухомість, сильна економіка ОАЕ, широкий вибір житла на вторинному ринку і в новобудовах, проста процедура купівлі - все це чудові умови для інвесторів. До того ж прибутковість від перепродажу апартаментів або будинків і здачі житлових об'єктів в оренду дійсно висока. Українці можуть купити нерухомість в ОАЕ не тільки з повною оплатою, а й за допомогою іпотеки.
Грузія
Якщо обирати нерухомість за кордоном за цінами, наближеними до українських, то можна зупинитися на Грузії. У Тбілісі однокімнатну квартиру можна придбати за ціною від 30 000 доларів, двокімнатну - від 45 000 доларів. І все ж багато українців хочуть жити не в столиці, а ближче до моря, наприклад у Батумі, Кутаїсі та в інших містах західної частини країни.
Грузія приваблює українців і тим, що купити житло іноземцям тут простіше простого. Для укладення угоди знадобиться тільки закордонний паспорт. Таким чином купити квартиру можна як на вторинному ринку, так і в нових будинках від забудовників. У Батумі є багато пропозицій і в нещодавно зданих новобудовах.
Словаччина
У Словаччині теж проживає досить багато українців. Якщо бюджет обмежений, придивлятися житло можна в будь-якому місті, крім столиці. У такому разі за 1-кімнатну квартиру доведеться заплатити приблизно 100 000 доларів. У Братиславі ціни суттєво вищі: така ж житлоплоща обійдеться вже у 180 000 доларів. Якщо розглядати історичний центр столиці, то тут за 3-кімнатну квартиру продавець може попросити і 500 тис. доларів.
Румунія
Тим, у кого невеликий бюджет, можна розглянути варіант проживання та купівлі власної нерухомості в Румунії. Тут ціни на квартири майже не відрізняються від українських. У Бухаресті вартість житла стартує від 55 000 доларів. У невеликих містах можна купити простору квартиру і за 40 000 доларів.
Де найдешевша нерухомість за кордоном
Болгарія, Грузія, Румунія - ці три країни входять у топ за найдешевшим житлом. Також можна вивчити ринок нерухомості в Північній Македонії, Молдові, Боснії і Герцеговині, Греції, Чорногорії.
Якщо розглядати конкретно країни Євросоюзу, то 2024 року можна дешево придбати житло в Іспанії. У Мадриді вартість квадратного метра при купівлі нерухомості становить від 2 до 6 тисяч євро залежно від локації. Словаччина - ще одна країна з доступним житлом. Якщо розглядати квартири не в центрі Братислави, то за квадратний метр попросять від 3 до 4,5 тисяч євро. У центральних районах столиці - 4-7 тис. євро.
Невисокі ціни на житло фіксуються також у Хорватії. У Загребі реально купити квартиру за ціною від 2,3 до 5 тисяч євро за квадратний метр. Приблизно такі ж ціни на житлову нерухомість пропонують і на Кіпрі. Вартість квадратного метра в Лімассолі - у межах 2,5-6 тисяч євро. Як і всюди, центральна частина столиці - найдорожча.
У пошуках недорогої нерухомості в Європі не варто залишати поза увагою і Бельгію. У центрі Брюсселя квартири продаються за ціною від 3,5 до 5 тис. євро за квадратний метр, у більш віддалених районах - за ціною 3000-4000 євро.
Де за кордоном найперспективніша нерухомість
Якщо розглядати купівлю житла за кордоном не тільки з погляду особистого комфорту та вигідної ціни, а й з погляду ліквідності та інвестиційної привабливості, рейтинг країн трохи відрізнятиметься.
Найвигідніше інвестувати на ринку нерухомості, що швидко зростає. Станом на вересень 2024 року, найпривабливішими країнами для інвестування у квартири, апартаменти та будинки вважаються Туреччина та ОАЕ. За останній рік об'єкти в містах Туреччини подорожчали в середньому у 2,5 раза. У Дубаї ціни теж постійно зростають: за 2024 рік об'єкти зросли в ціні в 1,5-2 рази.
За Туреччиною та ОАЕ йдуть країни Шенгенської зони, а також Велика Британія. Тут об'єкти нерухомості дорожчають у середньому на 6% на рік. Але важливо зауважити, що у Великій Британії та багатьох інших країнах Європи ціни для українців не завжди виявляються доступними.
За даними Євростату, до ТОП-5 європейських країн за динамікою цін на житлову нерухомість увійшли Словенія, Італія, Португалія, Норвегія, Люксембург. Крім інвестиційної вигоди, у деяких країнах під час купівлі житла українці отримують й інші переваги. В Італії та Португалії - це вид на проживання. Такий самий плюс для іноземних покупців нерухомості є і в Греції, на Кіпрі та Мальті.
Основні кроки для купівлі нерухомості українцями за кордоном
Якщо в Україні можна спокійно купити житло за готівку, то за кордоном зробити це практично нереально. Саме з цієї причини найбільше складнощів виникає якраз із внесенням готівки на рахунок у європейському або іншому закордонному банку.
Як приблизно виглядає процес купівлі квартири за кордоном для громадян України:
- Відкриття рахунку в іноземному банку. Це обов'язковий етап, оскільки саме з особистого рахунку покупець перераховує гроші продавцю нерухомості. Але не всі закордонні банки готові надавати таку послугу громадянам інших країн.
- Провезення готівки через кордон. Через чинні обмеження на перерахування валюти безготівковим способом українці часто йдуть на ризик провезення готівки через кордон. Але тут теж є свої обмеження. Одна людина може за раз провести не більше 10 000 євро, щоб не відображати ці гроші в декларації. Якщо сума більша, її потрібно вказати в декларації та пояснити джерело отримання грошей.
- Підтвердження походження грошей. У закордонні банки також доведеться надати документальне підтвердження, звідки гроші. Інакше банк відмовиться проводити операцію з відкриття рахунку і зарахування на нього готівки.
- Спеціальний дозвіл на купівлю нерухомості. У деяких європейських країнах покупець повинен спочатку отримати дозвіл на купівлю об'єкта від влади і тільки потім проводити операцію. Таке правило діє, наприклад, в Австрії та Польщі (у прикордонній зоні).
- Відкриття податкового рахунку. Для купівлі нерухомості за кордоном українці мають легалізувати свій намір у податковій системі тієї країни, яку обрано для придбання житла. Таку вимогу можна побачити в Португалії, Туреччині та інших країнах.
- Обов'язкова участь ріелтора. У більшості країн купити нерухомість без ріелтора неможливо. Агент виступає не просто посередником, а й відповідає за взаємодію сторін, підготовку документів, підтвердження намірів покупця тощо.
У процедурі купівлі нерухомості за кордоном є безліч нюансів і підводних каменів. Але якщо звернутися до професіоналів, то все пройде гладко і відносно швидко. Агентство нерухомості "Маяк" працює не тільки в Україні, а й за кордоном, тож наші ріелтори з радістю допоможуть у придбанні житла в ОАЕ, Туреччині, Чорногорії, Іспанії та інших країнах.
- 1 перегляд